Więcej o hiperbarii

Strona główna   >   Artykuły  >  Więcej o hiperbarii

Wspomaganie regeneracji organizmu

Terapia tlenowa jest obiecującą alternatywą nie tylko w leczeniu powikłań po chorobowych, ale także jako element leczenia zapobiegawczego, szczególnie dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Ponadto, stosowanie HBOT wśród ludzi chorych na COVID – 19 zapobiega potrzebie leczenia respiratorem.

Na pewno zastanawiasz się “jak to możliwe, że tlen ma taki wpływ na pomyślność rekonwalescencji?” Tlen w wysokim stężeniu podawany pod ciśnieniem powoduje, że jego cząsteczki mogą przedostać się do każdej tkanki w naszym organizmie! Dzięki temu, organizm pobudzany jest do produkcji komórek macierzystych. Są one swego rodzaju tajnymi agentami, którzy dowiadują się czego potrzeba naszemu organizmowi i dostarczają to, czego brakuje mu w danej chwili! W ten właśnie sposób, rozpoznając np. martwą tkankę kostną, pobudzają produkcje osteoblastów, które odbudowują uszkodzoną kość. Ponadto, tlenoterapia pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a także działa bakteriobójczo co jest bardzo ważną cechą. Dlaczego? Przez aktywność beztlenowych bakterii w urazach kości, zaczyna rozwijać się stan zapalny. Z tego powodu dochodzi do niedotlenienia, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego.

Hiperbaria dotlenia organizmu, a tym samym pobudza komórki żerne do likwidacji bakterii odpowiadających za stan zapalny, aby finalnie go zneutralizować. Tlenoterapia jest świetną alternatywą dla sportowców, którzy nie mogą pozwolić sobie na długie kontuzje. W ten sposób nie tylko znacznie skrócą czas powrotu do zdrowia, ale także minimalizuje ból towarzyszący kontuzji.

Tlenoterapia polecana jest w leczeniu m.in.:

  • martwicy,
  • stanów zapalnych kości,
  • bólu kręgosłupa, złamań,
  • kontuzji,
  • bólów reumatycznych ,
  • zespołu cieśni nadgarstka.

Aktualnie wielu Polaków zmaga się z długofalowymi skutkami choroby COVID-19  które nie ustępują nawet przez kilkanaście tygodni. Zmusza to ozdrowieńców do szukania metod rehabilitacji, które ułatwią im powrót do codzienności. Problemy natury neurologicznej takie jak trudności z uwagą i skupieniem, utrata węchu, smaku, zaburzenia lękowe czy chroniczne zmęczenie są charakterystycznymi powikłaniami. Już jedna sesja w komorze hiperbarycznej dotlenia mózg oraz wspomaga organizm w wytwarzaniu komórek macierzystych, które regenerują m.in. układ nerwowy, eliminując tym samym wymienione wcześniej skutki przebytej choroby.

Zobacz również...

Evmedicus
TERAPIA HIPERBARYCZNA

Evmedicus
TERAPIA HIPERBARYCZNA

Gdzie jesteśmy?